Αδυναμία συμμετοχής στα μαθήματα του σχολείου από 18 Μαΐου 2020.

Featured

Αγαπητοί μαθητές, αγαπητές μαθήτριες και αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σύμφωνα με τη Υπουργική Απόφαση με αρ. Πρωτ.: 52840/ΓΔ4/08-05-2020 η οποία δημοσιεύτηκε στο Β΄Τεύχος της Εφημ. της Κυβερνήσεως, αρ. φύλλου 1765/08-05-2020, οι απουσίες των μαθητών/τριών, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν μετά την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων, τη Δευτέρα 11η Μαΐου 2020 για την Γ΄ Λυκείου και τη Δευτέρα 18η Μαΐου 2020 για τα Γυμνάσια και την Α΄ και Β΄ Λυκείου, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον ο γονέας ή κηδεμόνας τους, ή οι ίδιοι/ες εάν είναι ενήλικοι/ες, υποβάλουν υπεύθυνη δήλωση, ότι ο/η μαθητής/τρια ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19, όπως αυτή ορίζεται από το άρθρο εικοστό πέμπτο της από 14.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (ΦΕΚ Α΄ 64) και την υπ΄αριθμ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/315/ οικ.8030/18.3.2020 κοινή απόφαση Υπουργών Υγείας και Εσωτερικών (ΦΕΚ Β΄928), ή σε τυχόν μεταγενέστερο της παρούσας απόφασης, νόμο ή υπουργική απόφαση, ή έρχεται σε στενή επαφή με άτομο του οικογενειακού του περιβάλλοντος που ανήκει στην παραπάνω ομάδα αυξημένου κινδύνου, ή ήδη νοσεί. Στις δηλώσεις αυτές θα αναφέρεται η περίπτωση η οποία συντρέχει: «το τέκνο μου ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19» ή «έχω άτομο στο οικογενειακό μου περιβάλλον που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19 ή ήδη νοσεί».

Η Υπεύθυνη Δήλωση θα σταλεί ηλεκτρονικά στο mail του σχολείου, στην διεύθυνση: mail@gym-chers.ira.sch.gr.

Από την Διεύθυνση του Γυμνασίου Λιμένος Χερσονήσου

16 Μαΐου 2020

Ενημέρωση που αφορά τους μεταφερόμενους με ΚΤΕΛ μαθητές/τις μεταφερόμενες με ΚΤΕΛ μαθήτριες του Γυμνασίου Λιμένος Χερσονήσου

Featured

Ενημερώνουμε τους μεταφερόμενους μαθητές/τις μεταφερόμενες μαθήτριες του σχολείου μας που εξυπηρετούνται από το Υπεραστικό ΚΤΕΛ ότι θα βρουν τα σχολικά δρομολόγια που τους αφορούν στην ιστοσελίδα του ΚΤΕΛ Ηρακλείου-Λασιθίου, στον εξής σύνδεσμο: https://www.ktelherlas.gr/el/%CE%B4%CF%81%CE%

BF%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%B1-9

ή ακολουθώντας την παρακάτω πορεία:

Μετάβαση στην ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ https://www.ktelherlas.gr/el/

και στο πάνω μέρος στο κέντρο πατάτε την ενότητα ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ.

Από την Διεύθυνση του Γυμνασίου Λιμένος Χερσονήσου

16 Μαΐου 2020

Σημαντική ανακοίνωση για την διατήρηση των βιβλίων του Γυμνασίου.

Featured

Αγαπητοί μαθητές, αγαπητές μαθήτριες και αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, σας ενημερώνουμε οτι σύμφωνα με το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων με αρ. πρωτ.: 56089/Δ2/14-05-2020, οι μαθητές και οι μαθήτριες που φοιτούν στο Γυμνάσιο κατά το τρέχον σχολικό έτος, πρέπει να διατηρήσουν όλα τα βιβλία τους για την αξιοποίησή τους και την επόμενη σχολική χρονιά.

Από την Διεύθυνση του Γυνασίου Λιμένος Χερσονήσου

16 Μαϊου 2020

Προτάσεις για Οικογένειες παιδιών και εφήβων με Αναπηρία ή/και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες για την υποστήριξή τους στο σπίτι κατά την περίοδο του περιορισμού λόγω του κορωναϊού (COVID- 19)

15 Μαϊου 2020

Ευχαριστήρια ανακοίνωση

13 Μαϊου 2020

Αγαπητοί μαθητές/μαθήτριες και αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 12 Μαϊου 2020 ο κύριος Χριστοδουλάκης Ιωάννης των SUPER MARKETS SPAR προσέφερε στο σχολείο μας 1000 Χειρουργικές Μάσκες προστασίας προσώπου μιας χρήσης για την προστασία των μαθητών και εκπαιδευτικών εν όψει της επαναλειτουργίας του Γυμνασίου Λιμένος Χερσονήσου.

Ο Σύλλογος Γονέων, η Διεύθυνση, οι Εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του σχολείου μας ευχαριστούν θερμά τον Κύριο Χριστοδουλάκη για την ευγενική δωρεά.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

&

Η Δνση του Γυμνασίου Λιμένος Χερσονήσου

Εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα από 18.05.2020

13 Μαϊου 2020

Πατήστε Λήψη στον παρακάτω σύνδεσμο για να ενημερωθείτε για το συνολικό εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα επαναλειτουργίας του σχολείου μας.

Ευχαριστήρια ανακοίνωση

Featured

Ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων, η Διεύθυνση, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του Γυμνασίου Λιμένος Χερσονήσου, ευχαριστούν την εταιρεία KRIVEK A.E. και την οικογένεια Φασουλά για την ευγενική τους χορηγία στο σχολείο μας  δέκα (10)  Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και δέκα (10) οθονών 19?.

Ο δωρηθείς εξοπλισμός παραδόθηκε στο Γυμνάσιο την Δευτέρα 4 Μαΐου 2020, παρουσία μέλους της οικογένειας Φασουλά και εκπροσώπων της εταιρείας KRIVEK.

Ο παραπάνω εξοπλισμός θα εξυπηρετεί πλέον, πλήρως, την εύρυθμη λειτουργία του Εργαστηρίου Πληροφορικής του σχολείου μας και μάλιστα σε μια συγκυρία   όπου οι ανάγκες σε ψηφιακό εξοπλισμό έχουν πολλαπλασιαστεί.

Η Διεύθυνση του Γυμνασίου Λιμένος Χερσονήσου

&

Ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου