Θεματική Εβδομάδα 2019

BeFunky-collage

BeFunky-collage1

BeFunky-collage2

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις στο πλαίσιο της θεματικής εβδομάδας του σχολείου μας που διενεργήθηκε από τις 15/04/2019 έως τις 19/04/2015.

Την Τετάρτη 17/04/2019 οργανώθηκε ομιλία με θέμα την πρόληψη της χρήσης του αλκοόλ στην εφηβική ηλικία με ομιλήτρια την κα. Χατζάκη Μαρία (Επισκέπτρια Υγείας) και κα. Βάρδα Σοφία (Κοινωνική Λειτουργό) από το ΤΟΜΥ Χερσονήσου.
Κατά τη διάρκεια της ημέρας έγινε προβολή ταινίας με θέμα το σχολικό εκφοβισμό καθώς και διοργάνωση μπουφέ με εδέσματα μεσογειακής διατροφής από τους μαθητές του σχολείου. Τους μαθητές της Γ? τάξης ενημέρωσε ομάδα γιατρών από την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και την αντισύλληψη.

Την Πέμπτη 18/04/2019 διοργανώθηκε ενημέρωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Λιμένος Χερσονήσου με θέμα την αντιμετώπιση εκτάκτων καταστάσεων με τους κ. Κουκάκη Εμμ. (Πυραγό), κ. Μουζουράκη Εμμ. (Αρχιπυροσβέστη) και κ. Νύκταρη Φώτιο (Πυρονόμο). Στη συνέχεια ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός ενημέρωσε τους μαθητές σχετικά με την εφαρμογή πρώτων βοηθειών σε περιπτώσεις εκτάκτων καταστάσεων. Η ενημέρωση έγινε από τον κ. Φραγκιαδάκη Δημήτριο (Εκπαιδευτή του ΕΕΣ).

Η θεματική εβδομάδα ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 19/04/2019 με τη διοργάνωση ομιλίας σχετικά με το bullying στο σχολείο από την κα. Ιατράκη Ελίζα (Ψυχολόγο-Κοινωνική Λειτουργό) από το Δήμο Χερσονήσου. Ακολούθησε ενημέρωση από το Αστυνομικό Τμήμα Χερσονήσου σχετικά με την πρόληψη τροχαίων ατυχημάτων από τον κ. Βασιλάκη Γεώργιο (Υπαστυνόμο Β?) και την κα. Κασαπάκη Όλγα (Αρχιφύλακα).

Κατά τη διάρκεια της θεματικής εβδομάδας διοργανώθηκε διαγωνισμός ζωγραφικής ? κολάζ ενάντια στη βία για τους μαθητές του σχολείου. Το 1ο βραβείο απονεμήθηκε στη μαθήτρια της Β? τάξης Τραπιεράκη Ολυμπιάννα, το 2ο βραβείο απονεμήθηκε στη μαθήτρια της Γ? τάξης Βασιλοπούλου Γεωργία και το 3ο βραβείο απονεμήθηκε στη μαθήτρια της Β? τάξης Θειακού Νομική.

Η Διεύθυνση του Σχολείου, ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Συντονιστική Ομάδα της Θεματικής Εβδομάδας ευχαριστούν ιδιαίτερα όλους τους παραπάνω συμμετέχοντες, το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, τους μαθητές του σχολείου και τους γονείς τους καθώς και όλους όσοι εργάστηκαν για την επιτυχία της διοργάνωσης αυτής.