Εσπερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Γυμνάσιο Λιμένος Χερσονήσου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Γυμνάσιο Λιμένος Χερσονήσου και το Γενικό Λύκειο σας προσκαλούν στην Εσπερίδα με θέμα « Νέο Εκπαιδευτικό Σύστημα: ο ρόλος των γονέων και της Συμβουλευτικής στην επιλογή επαγγέλματος » που διοργανώνουν σε συνεργασία με το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού Ηρακλείου, τους Συλλόγους γονέων και κηδεμόνων του Γυμνασίου και του Γενικού Λυκείου, καθώς και με τον Σύμβουλο γενικής παιδαγωγικής ευθύνης των δύο σχολείων.

Η εκδήλωση που απευθύνεται σε μαθητές και γονείς θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 10 Απριλίου 2014 και ώρα 17:30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου και του Γενικού Λυκείου.

Ομιλητής είναι ο κ. Αντωνίου Θ., Υπεύθυνος Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού Ηρακλείου.

Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους παρευρισκόμενους.

Η παρουσία σας στη συνάντηση θα μας χαροποιήσει ιδιαίτερα.

Εσπερίδα με θέμα “Εφηβεία και Ασφαλές Διαδίκτυο”

Το Γυμνάσιο Λιμένος Χερσονήσου και το Γενικό Λύκειο σας προσκαλούν στην Εσπερίδα με θέμα “Εφηβεία και Ασφαλές Διαδίκτυο” που διοργανώνουν σε συνεργασία με το Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων Ηρακλείου, στους Συλλόγους γονέων και κηδεμόνων του Γυμνασίου και του Γενικού Λυκείου, καθώς και με τον Σύμβουλο γενικής παιδαγωγικής ευθύνης των δύο σχολείων.

Η εκδήλωση που απευθύνεται σε μαθητές και γονείς θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 7 Απριλίου 2014 και ώρα 17:30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου και του Γενικού Λυκείου. Ομιλήτρια είναι η κα Παναγιωτάκη Μαρία, υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Ηρακλείου, ψυχολόγος – κοινωνιολόγος. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους γονείς και κηδεμόνες.

Η παρουσία σας στη συνάντησή μας θα μας χαροποιήσει ιδιαίτερα.

Aπονομή βραβείων διαγωνισμού ζωγραφικής

AΠΟΝΟΜΗ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ

«Αγκάλιασε τον Εθελοντισμό, Άλλαξε την Ζωή»

Την Δευτέρα 24 Μαρτίου στο Θεατρικό Σταθμό Ηρακλείου έγινε η απονομή βραβείων των μαθητών των Γυμνασίων Ηρακλείου, που διαγωνίστηκαν στα εικαστικά με θέμα «Αγκάλιασε τον Εθελοντισμό, Άλλαξε την Ζωή». Την εκδήλωση οργάνωσε ο Ροταριανός Όμιλος Ηράκλειο-Candia.
To σχολείο μας συμμετείχε με έντεκα έργα ζωγραφικής και απέσπασε  έπαινο ο μαθητής Καρβουνάκης Φώτης . Σε όλα τα παιδιά δόθηκαν αναμνηστικά συμμετοχής και ένα βιβλίο που συνοδευόταν από ένα dvd με την ιστορία της τυπογραφίας. Continue reading