Χρήση Κινητών Τηλεφώνων και Ηλεκτρονικών Συσκευών στις σχολικές μονάδες

Αγαπητοί μαθητές και αγαπητές μαθήτριες του  Γυμνασίου Λιμένος Χερσονήσου, και αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου μας, σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τη νέα εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με αριθμ. πρωτ. : Φ.25/103373/Δ1/22-06-2018 και θέμα:  : “Χρήση Κινητών Τηλεφώνων και Ηλεκτρονικών Συσκευών στις σχολικές μονάδες”:

“1. Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του       σχολικού χώρου.

2.Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους εκτός από κινητά τηλέφωνα και οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονική συσκευή ή παιχνίδι που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας εικόνας και ήχου εντός του σχολικού χώρου. Ο ανάλογος εξοπλισμός που τους διαθέτει το σχολείο στο οποίο φοιτούν, χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της διδακτικής πράξης και της εκπαιδευτικής διαδικασίας γενικότερα και μόνο υπό την εποπτεία/επίβλεψη του εκπαιδευτικού.

3.Οι εκπαιδευτικοί εκτός από τις διαθέσιμες από το σχολείο ηλεκτρονικές συσκευές (H/Y, laptops, tablets, διαδραστικούς πίνακες κτλ), δύνανται να χρησιμοποιήσουν και το δικό τους προσωπικό ηλεκτρονικό εξοπλισμό κατά τη διάρκεια της διδακτικής πράξης και για τις ανάγκες αυτής, αλλά και στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής διαδικασίας γενικότερα, τηρώντας τους κανόνες ασφάλειας και τις σχετικές διατάξεις περί προστασίας των προσωπικών δεδομένων των μαθητών και των εκπαιδευτικών (νόμοι 2472/1997 (ΦΕΚ 50/τ.Α?/1997) και 3471/2006 (ΦΕΚ 133/τ. Α’/2006).”

Επίδοση ελέγχων συνολικής προόδου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και των μαθητριών του Γυμνασίου Λιμένος Χερσονήσου, σας ενημερώνουμε ότι οι έλεγχοι συνολικής προόδου (προφορικά δύο τετραμήνων και γραπτά) των μαθητών/μαθητριών του σχολείου μας θα δοθούν την Πέμπτη 28 Ιουνίου 2018 και ώρα 10:00 έως 12:00.

Από το Γραφείο του Γυμνασίου Λιμένος Χερσονήσου

Β΄φάση ηλεκτρονικής εγγραφής στα Γενικά Λύκεια και στα ΕΠΑΛ

102915_Ε-ΕΓΓΡΑΦΕΣ Β΄ ΦΑΣΗ_signed

Επισυνάπτουμε νέο έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων  σχετικά με την ηλεκτρονική εγγραφή στα Γενικά Λύκεια και ΕΠΑΛ μαθητών και μαθητριών που κατά το σχολικό έτος 2017-2018 φοίτησαν στη Γ’ Τάξη του Γυμνασίου. Παρακαλούμε όπως προσέξετε τις ημερομηνίες.

20180611_164852
Σας προσκαλούμε να επισκεφθείτε την Έκθεση με έργα των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας που υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο των μαθημάτων της Τεχνολογίας και των Καλλιτεχνικών. Η Έκθεση θα είναι ανοικτή στο κοινό έως και τις 30 Ιουνίου 2018. Το κομμάτι της Έκθεσης που περιλαμβάνει τα έργα της Τεχνολογίας φιλοξενείται στην αίθουσα του μαθήματος.

Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες που συμμετέχουν στην Έκθεση, καθώς και τις εκπαιδευτικούς κα Τσομπανοπούλου Ευαγγελία, της Τεχνολογίας, και κα Καΐκα Ελένη, των Καλλιτεχνικών, που καθοδήγησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες με αγάπη στη θετική αξιοποίηση της φαντασίας τους και στην καλλιέργεια της δημιουργικότητάς τους.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ για ελέγχους Β’ Τετραμήνου

ΓΗ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητριών και των μαθητών του σχολείου μας σας ενημερώνουμε ότι:

Οι έλεγχοι προόδου του Β? Τετραμήνου θα δοθούν την Τρίτη 12 Ιουνίου 2018, από 10:00 έως 12:00.

Τα τελικά αποτελέσματα θα εκδοθούν την Τρίτη 12 Ιουνίου 2018 το απόγευμα.

Η ημερομηνία και ώρα επίδοσης των ελέγχων όπου θα αποτυπώνεται η συνολική πρόοδος των μαθητών και μαθητριών (προφορικά και γραπτά) θα γίνουν γνωστές με νέα ανακοίνωση.

Τα απολυτήρια της Γ? Τάξης θα διαβιβαστούν στο Γενικό Λύκειο Χερσονήσου και στα Επαγγελματικά Λύκεια υπηρεσιακά.

Από το Γραφείο του Γυμνασίου Λιμένος Χερσονήσου