Μαθητές του σχολείου μας θα συνδεθούν με το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό και θα συνομιλήσουν με την αστροναύτη του ESA, Samantha Cristoforetti

Το Σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA) «Food from Spirulina» με μία ομάδα 10 μαθητών, που υλοποιείται από το  1ο ΕΚΦΕ Ηρακλείου σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Κρήτης. Υπεύθυνοι καθηγητές για τη διενέργεια του πειράματος είναι η κ. Κυπριάδη Δέσποινα ΠΕ04 και ο κ. Μεϊμαράκης Θεόδωρος ΠΕ19.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 2 μέρη:

Το 1ο μέρος όπου πραγματοποιήθηκε πείραμα εκτίμησης παραγωγής οξυγόνου από καλλιέργεια Σπιρουλίνας από 90 πενταμελής ομάδες μαθητών με τη χρήση ειδικής πειραματικής διάταξης που προμήθευσε ο ESA και

το 2ο μέρος που περιλαμβάνει τη διενέργεια ημερίδας, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο «Μαρία Μανασσάκη» του Φοιτητικού κέντρου της Πανεπιστημιούπολης Βουτών την Πέμπτη, 23/04/2015 στις 09:00 και θα περιλαμβάνει ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ με το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS), όπου οι μαθητές θα μιλήσουν ζωντανά με την αστροναύτη του ESA, Samantha Cristoforetti, η οποία θα απαντήσει σε ερωτήσεις των μαθητών.

spirulina

Οι μαθητές μας ολοκλήρωσαν με επιτυχία την καλλιέργεια της σπιρουλίνας και κατάφεραν να παράξουν 220ml οξυγόνου!

Δείτε ένα video που αφορά στην ολοκλήρωση του τελευταίου σταδίου του πειράματος, με την κάυση του οξυγόνου που αποδέσμευσε η σπιρουλίνα.