Επίσκεψη υπεύθυνης ΣΣΝ κας Παναγιωτάκη Μαρίας στο Σχολείο μας

Σήμερα, 6 Φεβρουαρίου 2015, ημέρα Παρασκευή και ώρα 08.00-14.00, η υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Μαρία Παναγιωτάκη επισκέφθηκε το Σχολείο μας μετά από αίτημα της διεύθυνσης του σχολείου και των εκπαιδευτικών Κυπριάδη Δέσποινας και Μεϊμαράκη Θεοδώρου, προκειμένου να πραγματοποιήσει παρέμβαση σε Τμήμα του σχολείου στο πλαίσιο ενεργειών ενίσχυσης της συνοχής των ομάδων των μαθητών των Τάξεων και αποφυγής φαινομένων εκφοβισμού.Στη συνέχεια, κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, στο πλαίσιο των βιωματικών δράσεων που εφαρμόζει ο κ. Μεϊμαράκης με θέμα τον διαδικτυακό εκφοβισμό αλλά και του ρόλου της κας Κυπριάδη Δέσποινας ως υπεύθυνης του τμήματος Α1,  η υπεύθυνη του ΣΣΝ υλοποίησε βιωματική παρέμβαση δύο διδακτικών ωρών στο εν λόγω  τμήμα του σχολείου μας  (26 μαθητές) με τη συμμετοχή των προαναφερόμενων εκπ/κών, με θέμα «Αποδοχή της διαφορετικότητας, δυναμική της ομάδας, πρόληψη και αντιμετώπιση του εκφοβισμού, ιδιαιτέρως του διαδικτυακού». Η βιωματική παρέμβαση πραγματοποιήθηκε με την ένθερμη, ενθουσιώδη συμμετοχή των μαθητών και εκφράστηκε η επιθυμία για επανάληψή της.

Δείτε φωτογραφίες από την βιωματική παρέμβαση: