Η Ομάδα Προαγωγής Υγείας, της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης ενημερώνει τους μαθητές μας.

Την Τετάρτη 5 Απριλίου 2023 η Ομάδα Προαγωγής Υγείας της Ιατρικής Σχολής του Π.Κ. επισκέφθηκε το σχολείο μας μετά από αίτημα της Διεύθυνσης του σχολείου και των εκπαιδευτικών των Φυσικών Επστημών του σχολείου, Κυπριάδη Δέσποινας ΠΕ04.02, Μαστοράκη Αθανασίας ΠΕ 04.04 και Μπόλπαση Βασιλικής ΠΕ04.01,προκειμένου να πραγματοποιήσει ενημερωτικές δράσεις σε όλα τα Τμήματα της Γ ́ Τάξης του σχολείου σε θέματα σχετικά με τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα και την αντισύλληψη, στο πλαίσιο του προγράμματος «Ενημερωτικές Δράσεις Ομάδας Προαγωγής Υγείας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης για τη σχολική χρονιά 2022-23».
Η Ομάδα Προαγωγής Υγείας, που αποτελείται από εθελοντές προπτυχιακούς φοιτητές, του τμήματος Ιατρικής, ειδικά εκπαιδευμένους σε αντικείμενα αγωγής υγείας πραγματοποίησε ενημερωτική και βιωματική παρέμβαση δύο διδακτικών ωρών στους μαθητές και τις μαθήτριες των παραπάνω τμημάτων. Η βιωματική παρέμβαση πραγματοποιήθηκε για μια ακόμα συνεχόμενη χρονιά με επιτυχία, με την ενεργή και ενθουσιώδη συμμετοχή των μαθητών.

Δείτε φωτογραφίες από την βιωματική παρέμβαση στον παρακάτω σύνδεσμο: